(Ne)priklausomo šiuolaikinio meno istorijos: savivaldos ir iniciatyvos Lietuvoje 1980–2022 m. (III tomas) / (In)dependent Contemporary Art Histories. Artist-run Initiatives in Lithuania 1980–2022, 3rd volume
Knygos sudarytojai Vytautas Michelkevičius, Karolina Rybačiauskaitė, Kęstutis Šapoka
Tai trečias bandymas (I tomas išleistas 2011 m., II tomas – 2014 m.) sudaryti istorijų rinkinį apie šiuolaikinio meno genezę ir raidą Lietuvoje nuo šaltųjų 1980-ųjų, Sąjūdžio ir Nepriklausomybės atkūrimo iki šių dienų. Istorija skleidžiasi kritiniuose menotyrinink(i)ų bei meninink(i)ų tekstuose ir liudijimuose iš pirmų lūpų – įvykius ir meno renginius inicijavusių meninink(i)ų, kritik(i)ų ir kuratorių pasakojimuose. Tekstus gausiai papildo vaizdiniai liudijimai – keturiasdešimt dvejų metų renginių ir kūrinių dokumentacija. Knyga patraukia subjektyviomis istorijomis apie menines ir kuratorines iniciatyvas ir savivaldas įvairiuose Lietuvos miestuose ir užsienyje.
Knygos fragmentai: https://www.academia.edu/87622709/_Ne_priklausomo_%C5%A1iuolaikinio_meno_istorijos_savivaldos_ir_iniciatyvos_Lietuvoje_1980_2022_m_III_tomas_In_dependent_Contemporary_Art_Histories_Artist_run_Initiatives_in_Lithuania_1980_2022_3rd_volume
Lev Manovich, “Naujųjų medijų kalba”
Iš anglų k. vertė Tomas Čiučelis
ISBN 978-9955-834-03-8
VšĮ MENE, 2009, Vilnius.
Tai neabejotinai džiugiausia praėjusių metų darbą vainikuojanti žinia, kuri džiugina ne tik mane kaip vertėją, bet ir puikią knygos leidyboje dalyvavusių žmonių komandą: Vytautą Michelkevičių (VšĮ MENE), kalbos konsultantę Liną Michelkevičę, kalbos redaktorę Akvilę Reklaitytę, dizainerę ir maketuotoją Mariją Kisieliūtę — visiems jiems dėkoju už puikų komandinį darbą, kantrybę ir pasišventimą. Nepaisant krizių ir kliūčių, mūsų vizija galiausia įgyvendinta ir ši puiki medijų teoretiko Levo Manovichiaus knyga tapo prieinama ir lietuvių kalba.
Michelkevičius Vytautas
“Vietos karta: atvaizdas, atmintis ir fikcija Baltijos šalyse”
Tai vienos kartos menininkų, gimusių dešimtmetyje tarp 1970-ųjų ir 1980-ųjų vidurio, fotografijų albumas. Visi jie yra iš Baltijos šalių: Lietuvos, Latvijos, Estijos. Gimę Tarybų Sąjungoje, tačiau subrendę nepriklausomose valstybėse, kur sociokultūrinis peizažas keitėsi ypač greitai, jie mąsto vaizdais, kuria fikcijas ir įvaizdina atmintį labai skirtingai, tačiau kartu ir paraleliškai. „Vietos karta“ – tai kartu ir metafora, apibūdinanti šią bendruomenę, susitinkančią per fotografijas, ir pareiškimas, teigiantis, kad šie menininkai mąsto apie savo gyvenamąją vietą. Apie fotografijas ir jų kontekstą čia esė rašo britų, latvių ir lietuvių kritikai. Knygos autoriai tyrinėja kaip menininkai reflektuoja sovietinę atmintį, dokumentinę fotografiją ir peizažiškumą.
Tai pirmoji dvikalbė (EN ir LT) knyga per šiuos dvidešimt metų tyrinėjanti Baltijos šalių kolektyvinę tapatybę ne tik tekstais, bet ir vaizdais.
Knygą galite įsigyti artbooks.lt ir kituose knygynuose. MENE, 2011.
Knygos fragmentai (PDF)
Medijų kultūros balsai: teorijos ir praktikos
sud. Vytautas Michelkevičius, MENE/Balsas.cc, 2009
Tai primoji knyga Lietuvoje, nagrinėjanti medijų kultūrą ir pristatanti ne tik teorijas, bet ir vietines medijų praktikas. Medijos čia laikomos tarpdalykinių studijų, sujungiančių technologijas, mokslą, meną ir kultūrą apskritai, objektu. Knyga yra interneto žurnalo apie medijų kultūrą Balsas.cc tęsinys.
Knyga sudomins studentus ir dėstytojus iš komunikacijos mokslų, medijų studijų, filosofijos, sociologijos, kultūrologijos, literatūrologijos ir menotyros sričių, taip pat menininkus, dizainerius, internautus, technologijų specialistus ir visus besidominčius medijų kultūra.
„Praktika ir teorija dar niekada nebuvo taip pavojingai arti viena kitos, kaip šioje knygoje. Kiekvieno laukia ta pati patirtis: būti įtrauktam, užvaldytam, iš skaitytojo nejučia tapti knygos veikėju ir atsidurti tiesioginio teorijos poveikio lauke.“ Prof. Brian O’Blivion